Divadlo

Premiéra Momo a zlodějů času

29. června 2009 v 23:38 | Voronde

"Je jen jediná věc, která je horší než mít málo času. Nemít žádný." (Oscar Wilde)

Díky mé drahé skoromatce (modří vědí a ti ostatní určitě minimálně tuší) jsem se zas jednou proplížila na premiéru do Dlouhé. Tentokrát šlo o zpracování románu Michaela Endeho (jehož Nekonečný příběh zná snad každý), Děvčátko Momo a ukradený čas.

Příběh začíná příchodem tajemného děvčátka bez minulosti do jednoho malého městečka, kde se postupně stane dobrou duší zdejších obyvatel. Chodí za ní nejen děti, ale i dospělí, kteří mají v Momo nepostradatelnou posluchačku. Idylka se záhy pokazí s příchodem podivných šedých mužů, kteří se začnou pomalu vkrádat do přízně přátel Momo tím, že nabízejí výhodnou nabídku - "nač plýtvat časem? Převeďte veškerý svůj volný čas k nám a budete mít kdy se věnovat práci. Nic tak bezvýznamného jako přátelé vás nebude vyrušovat." Naneštěstí jim prakticky všichni uvěří a hnáni vidinou budoucích úspěchů a zářných kariér se zlodějům času upíší. Zanedlouho se z městečka stává místo plné nervózních, uspěchaných a agresivních lidí, kde zřídka zaznívá dětský smích.

Natáčení Maškarády

24. května 2009 v 20:58 | Voronde
Ve dnech 26. a 27. dubna se v Divadle v Dlouhé konalo natáčení jedné ze Zeměplošských her - Maškarády. U takové akce samozřejmě nemohl chybět Klub Terryho Pratchetta, takže náš drahý Patricij s předstihem vyjednal s divadlem lístky pro členy (do prvních řad, samozřejmě) a zanedlouho jsme se shodli na tom, že bychom hercům (a dokonce i samotnému divadlu) mohli zase předat nějaké ty dary. Shodou okolností byla neděle 26. dubna doslova magickým výročím - uplynulo totiž přesně osm let od premiéry Soudných sester, takže to byl další důvod k tomu, aby se pratchettovci vrhli na jeviště.

Před návštěvou divadla se samozřejmě konal sraz v nedaleké restauraci U Haštalského dědka, na který Vendy jako zodpovědná kronikářka dorazila se čtyřhodinovým zpožděním (proč mi nikdo nevěřil, že to nebyla moje chyba?!) a sraz byl dokonce nazván "Možná přijde i Voronde". Pratchettovci se dokonce začali sázet, s jak velkým zpožděním dorazím (Voronde by se mohla objevit již každým dnem, že?)... Člověk opravdu nepotřebuje nepřátele, bohatě stačí, když má pratchettovce.

Zanedbávám Divadlo v Dlouhé

6. ledna 2009 v 18:41 | Voronde
Právě jsem zjistila, že pořádně zanedbávám své divadélko nejmilovanější. Sice teď mám díky své skoromatce (modří vědí) přístup na premiéry, ale jsem natolik nevděčné dítě, že o nich nenapíšu ani čárku. A to jsem, prosím pěkně, zhlédla několikrát většinu repertoáru divadla a to tu straší sotva tři články. Kaju se a až budu mít správně divadelní náladu, tak je dopíšu.

A mám je všechny!

16. června 2008 v 10:45 | Voronde
Konečně se mi po mnoha útrapách (třeba po přesvědčování poloviny diváků o tom, že u mě se jejich lístkům bude dařit nejlépe) podařilo sesbírat všechny podobizny herců z Divadla v Dlouhé. Čím častěji se jimi kochám, tím více mi dochází, jaké v nich mám vlastně jmění. A jelikož je nosím pořád v kabelce (mají tam vyhrazenou speciální kapsu), tak si říkám, že případnému zloději bych klidně vydala pěněženku i doklady, kdyby mi vrátil lístky :)
Na pokladně jsem zjistila, že za nasbírání lístků není předplatné, ale balíček tvořený CD Krátké písně z Dlouhé a ročenkou divadla. Jelikož CDčko už dávno mám a navíc by mi lístky vzali, nebo znehodnotili (ani přes moji mrtvolu!), tak se "výhry" dobrovolně vzdávám a jdu se zas pokochat lístky... (Už znám zpaměti, jaké herce jsem vyfasovala na které představení. Pomoc! :) )

Divadlo v Dlouhé - derniéra Pokusu o létání

16. června 2008 v 10:07 | Voronde
Bohužel, nedlouho po derniéře Moliéra (článek se tu někdy snad i objeví) následovala i derniéra Pokusu o létání. Hru jsem tedy v pondělí viděla poprvé a naposled, takže jsem nemohla sledovat, jestli herci do hry přidávají navíc nějaké "derniérové" vtípky. Podle VeHaLi sice měli Pavel s kolegy v úmyslu na jednu scénu přijít v kostýmech ze Soudných sester, ale jelikož s tím pan Borna nesouhlasil, tak to neuskutečnili.
I tak bylo představení zábavné až až. O děj v této hře ani tak nešlo, protože z pouti za balonem zrovna moc dějových zvratů nevytřískáte. Spíše zde šlo o poetiku a atmosféru jednotlivých scén. První polovina představení se odehrávala pouze na "travou porostlém" jevišti s modrým pozadím, takže herci si museli případné rekvizity přinést. Ale většinou to byly pouze nástroje, které v první polovině měly důležitou roli: dvě soupeřící skupiny "lovců balónu" se sice krásně pohádaly, ale namísto souboje pěstního se předháněly v hraní. (Celkem mě pobavilo, že Vondráček si při mlácení do Koliášova bubnu odrovnal smyčec, ze kterého pak trčely žíně na všechny strany.) Jinak herci doprovázeli své putování hraním hudby na balkánské náměty, kterou složil Milan Potoček. Za zmínku stojí i rozverná scénka s Avrámkou (Ivana Lokajová), která naše chalupníky přistihne, jak se kochají pohledem na pradlenky.

Sběratelská mánie vrcholí

5. června 2008 v 20:44 | Voronde
Kdo chodí alespoň občas do Divadla v Dlouhé, tak jistě ví, že je zde možnost sbírat podobizny herců na vstupenkách. Tuším, že nasbíráním všech herců se dá získat nějaké předplatné, ale o to mi vůbec nejde. Spíš chci mít už konečně všechny pěkně "v kabele".
Dneska jsem si rozložila nashromážděné lístky na stůl a zjistila jsem, že už mi chybí jen čtyři herci! V pondělí na Pokusu o létání je z lidí prostě vyžebrám, ať už to bude sebetrapnější :) A taky bych si měla sehnat další brigádu, protože Dlouhá mi začíná dost tenčit úspory. Ale co, aspoň putují na dobrou věc.

Divadlo v Dlouhé - Lhář

5. června 2008 v 19:55 | Voronde
Když jsem si v programu prohlížela, na co to vlastně jdu, narazila jsem na jméno Carlo Goldoni. Samozřejmě se mi automaticky vybavil Poprask na laguně. Jenomže zatímco ve mně zmodernizovaný Poprask v Divadle abc nevyvolal zrovna nejkladnější emoce a jedna z mála věcí, co mě rozesmály bylo zvolání "Jdu do hor!", tak Lhář byl pravým opakem.

Do pondělka jsem si myslela, že už jsem to nejlepší z Dlouhé viděla, ale Lhář mi tenhle omyl pěkně rychle vyvrátil. Už scéna byla skvělá: typické kulisy Benátek a do toho najednou kavárna s plastovými židličkami a nápis Kill the tourists. Něco mi říkalo, že tohle bude jeden z typicky skvělých večerů v Dlouhé.

Tak jsme demonstrovali...

1. června 2008 v 20:24 | Voronde
Na demonstraci jsem se hned na začátku potkala se spolužačkami ze školy, což mě velice mile překvapilo. Všechny jsme si ukořistily balónek, a pak jsme se pustily do víru demonstrace. Projevy herců byly někdy opravdu smutné a kritická situace mnoha divadel mě dost vyděsila.
Po chvíli jedna ze spolužaček zašeptala "pleš přede mnou, pleš za mnou". Já jsem se jen nechápavě otočila, ale po chvíli jsem pochopila. Pár metrů před námi byli hreci z Divadla v Dlouhé - konkrétně byli vidět Vondráček s Matejkou :) Tak jsme se chvilku ukázkově chichotaly, ale když se zavelelo "na radnici!", opět jsme (v rámci možností ) zvážněly.
Zasedání magistrátu radši nebudu popisovat, protože ve mně vyvolává vztek i dnes. Už to, že nás v uličce skoro smetl Bém s pivem by stačilo, ale arogantní chování ostatních zastupitelů taky stálo za to. Uznávám, že když žádali ztišení, tak se někteří demonstrující mohli chovat tišeji, ale i tak mohli zastupitelé být slušní a přistoupit na projednávání petice. Nakonec bylo zasedání přerušeno a petice se neprojednávala...
Po opuštění radnice jsme ještě chvilku postávaly na náměstí, ale nakonec jsme se vydaly do Dlouhé pro lístky na zítřejšího Lháře (mám první řadu, hurá!) a cestou živě diskutovaly o demonstraci.

Nonstop čtení podporuje Dny neklidu

1. června 2008 v 19:50 | Voronde
Na naléhaní mamky jsem se zúčastnila nonstop čtení z díla bratří Čapků v Jazzové sekci. Původně se mi tam vůbec nechtělo, protože jsem si myslela, že číst se bude před lidmi a taky mě dost vyděsilo, že každý musí číst přesně 15 minut a jeho čtení se nahrává. Nakonec to vůbec tak formální nebylo - čtení se sice opravdu zaznemenávalo a následně bylo k dispozici na rádiu Hortus, ale v sále, kde se četlo, prakticky nikdo nebyl a ani ten časový limit se moc nehlídal. Navíc byla v Jazzové sekci opravdu příjemná atmosféra.
Když jsem slavnostně dočetla Velkou kočičí pohádku (ano, opět začínám infantilnět), tak jsem se spolu s mamkou a její kolegyní zapojila do rozhovoru s panem Srpem a dalšími. Když jsem k nim přišla ověšená černobílými stužkami a zrovna si listovala stohem lístků do Dlouhé, tak od stolu zaznělo: "Vy asi s Richterem zrovna nesympatizujete, že?" :)
Od rozhovoru o Richterovi a zítřejší demonstraci (čtení probíhalo 28.5.) jsme přešli k vtipům a od vtipů ke košilatým vtipům :) Prostě to byl skvěle strávený večer.

Dny neklidu vyvrcholí demonstrací

28. května 2008 v 17:05 | Voronde
Dny neklidu zítra vyvrcholí demonstrací před budovou radnice na Mariánském náměstí, kde se ten den koná zasedání Zastupitelstva. Dnes ve Stromovce probíhá další koncert podporující dny neklidu, kde vystoupí plno zajímavých skupin a také zde bude možnost vyrobit si transparent na zítřejší demonstraci.
Já osobně se zítřejší demonstrace hodlám zúčastnit (ony se ty probíhající maturity na škole občas hodí :) ), takže vás všechny vyzývám, ať se zapojíte.

Chat s Miroslavem Táborským proběhl

27. května 2008 v 16:30 | Voronde
Dnes od 14 do cca. 15:30 hodin probíhal chat s Miroslavem Táborským, kde se měly řešit otázky na Dny neklidu a podobná témata. Celkem mě naštvalo, že se většina lidí se Táborského ptala na věk, dnešní náladu, oblíbené role v nováckých seriálech... Kdyby alespoň psali jako lidi! Většina těch hrubek mě ale spíš rozesmála.
Výsledek chatu je pro mě trochu rozpačitý, protože jsem se na něm nic nového nedozvěděla a nemyslím, že by se valná většina tazatelů o celou tu věc kolem boje za Prahu kulturní vůbec pořádně zajímala - vždyť k těm základním informacím, na které se ptali, stačilo párkrát kliknout... Ale jinak oceňuji, že se pan Táborský "obětoval" a přišel na chat. Některé jeho odpovědi opravdu pobavily :)
Musím se přiznat, že jsem nakonec také neodolala a poslala dotaz na Soudné sestry O:)
Kdo by měl zájem si přečíst otázky a odpovědi, nalezne je ZDE

Zahájení Dnů neklidu

26. května 2008 v 18:24 | Voronde
Včera jsem se spolu s VeHaLi (Věrkou Havlíčkovou) účastnila Dnů neklidu. Jako obvykle jsem přijela na poslední chvíli, ale průběh mojí akční cesty tu raději nebudu rozebírat.

Předkrm k zítřejšímu článku o zahájení Dnů neklidu

25. května 2008 v 20:44 | Voronde
Před hodinkou jsem dorazila z Koncertu za Prahu kulturní, který zahajoval Dny neklidu.
Mám drobet přestáté nožičky (jsem já to ale chudáček, že?), což je vynikající výmluva, protože se mi dnes nechce psát víc než pár řádků.
Tak tady máte alespoň video, které mi způsobilo menší záchvat smíchu a jako zvuková stopa běželo i na koncertě.

Chat s Miroslavem Táborským

21. května 2008 v 21:40 | Voronde
Na Lidé.cz se objevila zpráva, že 27.5. ve 14:00 se chystá veřejný chat s Miroslavem Táborským, který zde bude zodpovídat otázky k tématu boje za Prahu kulturní.
Na tuhle zprávu jsem narazila úplnou náhodou, protože od chatu se držím na kilometry daleko, ale v zájmu Prahy kulturní si rozhovor určitě nenechám ujít! Možná překonám i svou neskutečnou stydlivost a zmůžu se na otázku.
Oficiální zpráva:
Miroslav Táborský je jedním z iniciátorů petice Za Prahu kulturní, která žádá nápravu krizového stavu kultury v Praze. Otázky o stavu ohrožených kulturních subjektů, chystaných Dnů neklidu a koncertu Za Prahu kulturní, Vám zodpoví v úterý, 27.5. od 14:00.

Koncert za Prahu kulturní

19. května 2008 v 18:59 | Voronde
Umělci a plno dalších "bojovníků za kulturu" se účastní koncertu za Prahu kulturní. Podařilo se mi to protlačit i na stránky www.discworld.cz, takže by se o tom mělo dozvědět dost lidí. Udělala jsem si i plakáty a oblepila s nimi celou školu a cestou domů jsem se stavila u všech lidí, kteří by mohli informace o koncertu.
Zatím jsem sehnala kolem dvaceti lidí ze školy- to celkem ujde, vzhledem k mým organizačním schopnostem.
Navíc, 25. května se koná i Ručníkový a Šeříkový den, takže všichni příznivci britského humoru si povinně přinesou ručník s připnutým šeříkem :)

Kabaret Prévert-Bulis

17. května 2008 v 22:48 | Voronde
Nedávno jsem poprvé byla na jednom z pověstných kabaretů Divadla V Dlouhé. Už měsíce jsem sháněla lístky a když se mi to konečně podařilo, zajásala jsem a začala se těšit.
Taky bylo na co! Před divadlem jsem měla sraz se Spoquito, která si taky šla vychutnat dávku kultury, a když jsme se setkaly, mohly jsme vzít divadlo útokem. Trasu Malostranské náměstí-Dlouhá se mi podařilo v podpatcích a při neuvěřitelné hromadě turistů na Karlově mostě ujít za rekordních 20 minut. Pořád to ale nepřekonalo můj osobák: ta samá trasa za 9,5 minuty. Někdo je tu holt notorický nestíhač O:)

Soudné sestry - videa

15. května 2008 v 22:19 | Voronde
Jelikož tohle představení naprosto zbožňuji a byla jsem na něm osmkrát, tak vám sem dám alespoň videa pár výtečných okamžiků ze hry. Na nějaký smysluplný článek už dneska nemám energii :)

Vévoda Felmet (Tomáš Turek) a šašek Verence (Miroslav Táborský)
aneb Labutí jezero tak, jak ho neznáte


Světoznámá Ježčí píseň Stařenky Oggové (Jaroslava Pokorná)


A nakonec třešnička na dortu - Smrťův step (Peter Varga)

Dny neklidu za Prahu kulturní

15. května 2008 v 20:28 | Voronde
DNY NEKLIDU ZA PRAHU KULTURNÍ
Do ulic! Kultura hoří!
Vyhlašují se Dny neklidu
Letos v dubnu se konala demonstrace před budovou pražského magistrátu, později i přímo v jednacím sále. Protestovalo se proti grantové politice radního pro kulturu Milana Richtera (ODS) a dalším devastačním zásahům radnice do kultury. Petici Za Prahu kulturní, která požaduje okamžité řešení, podepsalo už přes 17 500 občanů, podpisy dál přibývají. Radní požadavky signatářů odmítli, vzdorující kulturní instituce neúnavně šikanují, některé dokonce zanikají. A hlavně mlží v médiích - chtějí situaci znepřehlednit.

V této bláznivé době při mně stůj

3. května 2008 v 9:29 | Voronde
Po včerejší návštěvě Kabaretu Prevért-Bulis Divadla V Dlouhé mě konečně napadl alespoň trochu vhodný název chystaného článku. Možná víte, že v poslední době docházelo k veřejným protestům herců z pražských divadel. Důvod jejich počínání je vcelku jasný - vždyť kdo by se nebránil, když většině divadel hrozí omezení provozu, nebo dokonce zrušení.
Příčinou všech obtíží je dosud nevyřešený problém, týkající se transformace příspěvkových organizací a zcela nevyhovujícímu grantovému systému hl. m.Prahy.
Protože se při jednáních s magistrátem zatím nepodařilo dojít k nějakému rozumnému vyřešení situace, vznikla petice Za Prahu kulturní, jejíž text najdete níže. Petici můžete podepsat i elektronicky, na stránkách kulturního týdeníku A2, nebo si stáhnout Petiční arch .
Zatím se nasbíralo cca.: 15 000 podpisů a každá pomoc přijde vhod, takže vás prosím, abyste se připojili a pomohli zachovat Prahu kulturní.
 
 

Reklama