V této bláznivé době při mně stůj

3. května 2008 v 9:29 | Voronde |  Divadlo
Po včerejší návštěvě Kabaretu Prevért-Bulis Divadla V Dlouhé mě konečně napadl alespoň trochu vhodný název chystaného článku. Možná víte, že v poslední době docházelo k veřejným protestům herců z pražských divadel. Důvod jejich počínání je vcelku jasný - vždyť kdo by se nebránil, když většině divadel hrozí omezení provozu, nebo dokonce zrušení.
Příčinou všech obtíží je dosud nevyřešený problém, týkající se transformace příspěvkových organizací a zcela nevyhovujícímu grantovému systému hl. m.Prahy.
Protože se při jednáních s magistrátem zatím nepodařilo dojít k nějakému rozumnému vyřešení situace, vznikla petice Za Prahu kulturní, jejíž text najdete níže. Petici můžete podepsat i elektronicky, na stránkách kulturního týdeníku A2, nebo si stáhnout Petiční arch .
Zatím se nasbíralo cca.: 15 000 podpisů a každá pomoc přijde vhod, takže vás prosím, abyste se připojili a pomohli zachovat Prahu kulturní.

Oficiální text:

Vážně znepokojeni vývojem podpory rozvoje kultury v hlavním městě se níže podepsaní občané v souladu se zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním obracejí na zastupitelstvo hlavního města Prahy ve věci veřejného zájmu.
Zavedením plošné dotace na vstupenku, která se týká i komerčních kulturních aktivit, došlo k zásadnímu krácení podpory neziskových subjektů poskytujících kulturní služby Pražanům, a tedy k vážnému ohrožení jejich kontinuálních aktivit. Některým z nich dokonce hrozí v průběhu roku 2008 předčasné ukončení činnosti.
Jsou to např. divadlo Semafor, Archa, Divadlo bratří Formanů, Divadlo v Celetné, Divadlo Alfred ve dvoře, Strašnické divadlo, Galerie kritiků, Galerie Futura, festivaly TANEC PRAHA, Dny evropského filmu, Maratón soudobé hudby, Festival současného umění Praha - Tina B. a další.
Hlavní město Praha je ze zákona povinno pečovat v souladu s místními předpoklady a místními zvyklostmi o vytváření podmínek pro uspokojování potřeb svých občanů včetně celkového kulturního rozvoje.
Já, níže podepsaný JUDr. Václav Petrmichl, zletilý občan hlavního města Prahy, požaduji na základě § 7 písm. c) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, aby zastupitelstvo hlavního města Prahy projednalo tyto záležitosti:
1) Oddělilo podporu neziskového sektoru od případné podpory podnikání v kultuře a zrušilo plošnou dotaci na vstupenku.
2) Definovalo síť veřejných kulturních organizací, které pečují o kulturní dědictví i kontinuální rozvoj umění, a do té doby pozastavilo nepřipravenou transformaci divadel.
3) Odvolalo z funkcí radního pro kulturu Ing. Milana Richtera a předsedu Výboru pro kulturu a volný čas a Grantové komise HMP Bc. Ondřeje Pechu, protože svými rozhodnutími destabilizovali pražské kulturní prostředí a ohrozili jeho další existenci a přirozený rozvoj
4) Zabývalo se podněty umělecké veřejnosti (např. Iniciativa pro kulturu, Rada uměleckých obcí, ITI - International Theatre Institute/UNESCO, Institut umění - Divadelní ústav) a obnovilo koncepční a kontrolní orgán složený z odborné veřejnosti (kterým je v platné Kulturní politice hl. města Prahy Poradní sbor primátora).
5) Urychleně řešilo situaci ohrožených subjektů.
My, níže podepsaní členové petičního výboru určujeme pana JUDr. Václava Petrmichla, aby nás zastupoval ve styku se zastupitelstvem hlavního města Prahy.
V Praze dne 9. dubna 2008
Petiční výbor:
Jakub Špalek (mluvčí), Miroslav Táborský (mluvčí), Táňa Fischerová, Šárka Havlíčková, Vít Havránek, Daniel Hrbek, Václav Petrmichl, Miroslav Pudlák, Ondřej Vetchý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama