Dny neklidu za Prahu kulturní

15. května 2008 v 20:28 | Voronde |  Divadlo
DNY NEKLIDU ZA PRAHU KULTURNÍ
Do ulic! Kultura hoří!
Vyhlašují se Dny neklidu
Letos v dubnu se konala demonstrace před budovou pražského magistrátu, později i přímo v jednacím sále. Protestovalo se proti grantové politice radního pro kulturu Milana Richtera (ODS) a dalším devastačním zásahům radnice do kultury. Petici Za Prahu kulturní, která požaduje okamžité řešení, podepsalo už přes 17 500 občanů, podpisy dál přibývají. Radní požadavky signatářů odmítli, vzdorující kulturní instituce neúnavně šikanují, některé dokonce zanikají. A hlavně mlží v médiích - chtějí situaci znepřehlednit.

Je třeba jednat. Ozvat se. Hlasitěji než kdy dosud. Nejde jen o přežití několika pražských divadel, jak se radnice tváří. Jde o kulturu v celé společnosti. Jde o všechna města v České republice. Od 25. do 29. 5. 2008 budou v celé republice Dny neklidu. Začnou v neděli 25. 5. ve 14.00 pětihodinovým protestním koncertem na piazzettě Národního divadla a končí demonstrací ve čtvrtek 29. 5. v 8.30 na Mariánském náměstí v Praze před budovou magistrátu. Mezitím se budou dít různé kulturní akce, které mají vyvinout tlak na politiky.
Přátelé, připojte se! Všechno se počítá: symbolické i skutečné stávky, černobílé pásky či stužky na oděvu při vystoupení i na ulici, shromáždění, performance, podpůrné koncerty v galeriích, školách a divadlech, výstavy, videa na internetu, potištěná trička, street art… Je to na vaší fantazii. Vyjděme do ulic, šiřme petiční archy, nenechme se umlčet nebo utahat. Ukažme, že kultura má zuby! Vyzýváme novináře, aby se zabývali skutečnými problémy. Vyzýváme vydavatele novin a časopisů, aby se jejich tituly jasně připojily ke Dnům neklidu. Vyzýváme studenty nejen uměleckých škol, aby zaplavili ulice. Vyzýváme umělce, aby veškerou silou svého talentu ovládli veřejný prostor. Vyzýváme kluby, knihovny, galerie, divadla a další kulturní místa k jasnému gestu podpory - minimálně černobílou páskou či stužkou a petičními archy. Vyzýváme všechny občany, aby se připojili. Ať je nás všechny nezapomenutelně vidět a slyšet.
Umělci a dobrovolníci, možní dárci a pomocníci, hlaste se co nejrychleji na níže uvedené kontakty. Šiřte tuto zprávu dál, informujte všechny, kdo by se mohli účastnit. Jednejte rychle! Nahlaste nám prosím co nejdříve svou akci, budeme o ní informovat novináře. Vznikají též internetové stránky www.za-prahu-kulturni.cz, kde bude přehled všeho kulturního neklidu v republice, čerstvé informace k petici, jakož i samotná petice ke stažení..
kontakty:
Libuše Bělunková, belunkova@tydenikA2.cz, 775 977 301
Tomáš Novotný, tomas@nazabradli.cz, 608 025 108
Barbora Mertlová, mertlova@svandovodivadlo.cz, 602 470 394
Tomáš Staněk, t.stanek@narodni-divadlo.cz, 605 207 249
text petice ke stažení: www.tydenikA2.cz/petice
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maškaráda Maškaráda | Web | 17. května 2008 v 21:26 | Reagovat

Nedejme se!

Bojuj me!

Divadla musí žít dál!!!! =oD

2 Voronde Voronde | E-mail | Web | 17. května 2008 v 21:31 | Reagovat

Já právě rozjíždím protestní akci za divadlo V Dlouhé, mám to dokonce schválené od tiskové mluvčí divadla :)

Dneska napíšu novinku na stránky www.Discworld.cz a pak to začne!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama